NASZE POCZĄTKI

Zostało założone w 2009 roku. Od początku prowadzimy działania, które mają na celu wspomóc rozwój osób w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością, wsparcie rodziców i rodzin tych osób oraz nauczycieli, pedagogów, terapeutów, psychologów, którzy na co dzień pracują z osobami autystycznymi i z niepełnosprawnością.

Swoją pracę zaczęliśmy od jednej grupy przedszkolnej liczącej pięcioro dzieci, z biegiem czasu rozszerzyliśmy nasze działania powołując Niepubliczną Terapeutyczną Szkołę Podstawową „Bajka” w Suwałkach z oddziałami przedszkolnymi oraz Niepubliczną Terapeutyczną Szkołę Przysposabiającą do Pracy „Prolog”. Obecnie do naszych szkół uczęszcza prawie 130 osób.

Od kilku lat z sukcesem prowadzimy zajęcia metodą OK zeszytu.Zeszyt wykorzystuje zasady oceniania kształtującego w nauczaniu i uczeniu się, zaś praca z OK zeszytem jest sposobem na poznanie, doświadczanie i wybranie przez nauczyciela narzędzi oceniania kształtującego i dopasowanie ich do potrzeb nauczanego przedmiotu; to udzielanie uczniom takich informacji zwrotnych, które umożliwiają ich widoczny postęp, umożliwianie uczniom, by korzystali wzajemnie ze swojej wiedzy i umiejętności, wspomaganie uczniów, by stali się autorami procesu własnego uczenia się.

Nasi uczniowie oprócz edukacji, mają zapewnioną również różnego rodzaju terapie i zajęcia, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego z uczniów, m.in. integrację sensoryczną (SI), wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD), trening umiejętności społecznych (TUS), zajęcia logopedyczne, z logorytmiki, rehabilitacyjne, zajęcia na basenie, w bibliotece, na boisku itp.

Wspieramy również najbliższe środowisko uczniów, czyli rodziców, aby uwierzyli, że ich dzieci mogą w przyszłości prowadzić samodzielne i dobre życie. Piszemy i realizujemy projekty, aby móc się dalej rozwijać, a przez to być gotowym do odpowiedzi na zmieniające się potrzeby grupy docelowej. Organizujemy wiele wydarzeń mających na celu rozpowszechnienie najbardziej aktualnych informacji o spektrum autyzmu, o neuroróżnorodności, akceptacji i szacunku do drugiego człowieka. Przykładem takiego działania jest cykliczna konferencja „Spektrum potrzeb”, w której corocznie bierze udział ponad 300 osób z całej Polski. Warto również w tym miejscu wspomnieć o prelekcjach w szkołach ponadpodstawowych, które przybliżają wiedzę i łamią stereotypy o osobach autystycznych

Jednym z ważniejszych w ostatnim czasie, projektów był projekt pn. „Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Suwałkach LOWE”, dzięki, któremu mogliśmy na szeroką skalę przeszkolić m.in. kadrę naszych szkół, nauczycieli, pedagogów i terapeutów innych placówek edukacyjnych, rodziców osób w spektrum/ z niepełnosprawnością, młodzież- uczniów szkół ponadpodstawowych, a także młodzież w spektrum autyzmu/z niepełnosprawnością.

Odpowiadając na potrzeby młodzieży oraz osób pełnoletnich w zakresie rehabilitacji społeczno-zawodowej w 2021 roku uruchomiliśmy Kawiarenkę Artystyczną, którą współtworzą osoby autystyczne, z niepełnosprawnością. Umożliwiliśmy im udział w profesjonalnych szkoleniach baristycznych i kelnerskich, dzięki czemu mogą obecnie współprowadzić Kawiarenkę Artystyczną jako bariści czy kelnerzy. Jest to jedyne takie miejsce w Północno-Wschodniej Polsce. W życie Kawiarenki Artystycznej zaangażowani są niemal wszyscy uczniowie naszych szkół – np. jako klienci.